• Hudobný odbor

• Hudobný odbor je najstarším vyučovaným odborom na škole. Od svojho vzniku patrí k najpočetnejším a aj v súčasnosti sa teší veľkému záujmu detí. Vo svojej činnosti sa zameriava na podchytenie detí so záujmom o domáce muzicírovanie, ale aj o výchovu a vzdelávanie záujemcov s vyššími umeleckými ambíciami. Zdokonaľuje prirodzený talent dieťaťa, melodické, rytmické, harmonické, intonačné a pamäťové schopnosti. Pestuje zmysel pre estetické hodnoty a kultivované vnímanie vážnej či modernej hudby.

Žiaci si pod odborným vedením pedagógov rozvíjajú svoj talent v hre na zvolenom hudobnom nástroji, speve a popritom na hodinách hudobnej náuky získavajú hudobno-teoretické vedomosti, rozvíjajú intonačné, sluchové a rytmické schopnosti, získavajú orientáciu v dejinách hudby.

V tomto školskom roku navštevuje hudobný odbor spolu 303  žiakov, ktorým sa venuje 25 kvalifikovaných pedagógov v  oddeleniach:

klávesové – klavír, keyboard, akordeón

strunové – husle, violončelo, kontrabas, gitara, cimbal

dychové a bicie – zobcová flauta, priečna flauta, klarinet, saxofón, trúbka, lesný roh

spevácke oddelenie - klasický, populárny, ľudový spev

hudobná náuka

Hudobný odbor organizuje množstvo interných a verejných akcií v rámci školského života, ale aj v rámci kultúrneho diania v meste Stará Ľubovňa a v regióne. Najlepší žiaci sa každoročne úspešne zúčastňujú na súťažiach, niektorí pokračujú v štúdiu na konzervatóriách a pedagogických školách.

Talentovaní žiaci reprezentujú školu na súťažiach celoštátneho i medzinárodného charakteru. Škola sa môže pochváliť hodnotnými úspechmi, ktoré sú dôkazom kvalitného pedagogického prístupu pedagógov a tiež usilovnosti a umeleckého nadania našich žiakov.

Súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu je účinkovanie žiakov v komorných telesách. Kolektívne prezentovanie sa prináša deťom psychickú pohodu a vyrovnanosť v rámci verejných vystúpení. V neposlednom rade získavajú skúsenosť pracovať v kolektíve.

Okrem komorných zoskupení (gitarové, sláčikové, saxofónové, akordeónové) pracujú v škole hudobné telesá:

- akordeónový súbor Veselé harmoniky ( PaedDr. Mária Budzáková)

- ľudová hudba folklórneho súboru Ľubovňanček Ľubovník (Mgr. Peter Jendrichovský)

- kapela populárnej hudby Frozen Knights (Ján Andrejka, DiS.art.)

- spevácky zbor (Bc. Marcela Petriľaková , PaedDr. Ján Sivuľka,)

Škola je usporiadateľom Celoslovenskej prehliadky v hre na saxofóne, kde už desiatykrát privítame účastníkov súťaže z celého Slovenska.