• Charakteristika odboru

• Charakteristika výtvarného odboru

V šk. roku 2023/2024 vyučujú vo výtvarnom odbore:

vedúca PK: Mgr. Alexandra Pavlovská

členovia: Mgr. Monika Šlampiaková, Mgr. Andrea Kormoš

Výučba prebieha v disciplínach kresba, maľba, grafika, modelovanie a práca s materiálom, priestorové vytváranie, vo vyšších ročníkoch aj fotografia, dizajn, intermediálna a multimediálna tvorba či základy animácie. Zároveň sú žiakom sprostredkované aj vybrané poznatky z dejín umenia primeranou formou. Zapájame sa do projektu Umenie zblízka, ktoré približuje žiakom slovenské umenie od 20. storočia po súčasnosť.  V rámci jednotlivých disciplín sa žiaci oboznámia so širokým spektrom techník, rôznymi remeselnými postupmi (keramika, pletenie, drotárstvo, batika, kašírovanie ...), grafickými technikami (monotypia, linoryt, tlač z reliéfu, papieroryt, suchá ihla... ), inšpiráciami a postupmi z moderného a súčasného umenia (land-art, body-art, junk-art, op-art, ...) a kombinovanými technikami. Taktiež experimentujeme a rozvíjame nové, objavné postupy.

Žiaci sa zapájajú v priebehu školského roka do vybraných výtvarných súťaží a pochváliť sa môžeme ich úspechmi v regionálnych, celoslovenských i medzinárodných súťažiach.

Každoročne prezentujeme práce výtvarníkov na aprílovej výstave Z tvorby našich žiakov, výstave prác absolventov, či tematických výstavách v ĽK a na Súhvezdí umenia (II. stupeň).

Na koncerty a vystúpenia ZUŠky pripravujeme pozvánky a plagáty, kulisy a prezentáciu prác výtvarníkov (projekcia).

Naši žiaci sú každoročne prijatí na umelecké školy (SŠ, VŠ).