• Hudobná náuka

• Vedúca PK:                Bc. Marcela Petriľáková

Členovia:                    PaedDr. Ján Sivuľka, Mgr. Mária Marhefková, Ján Melcher,DiS.art.

Hudobná náuka je povinný predmet v rámci celého hudobného odboru. Hudobná náuka sa vyučuje s použitím počítačovej techniky a hudobných programov.

V rámci predmetu hudobná náuka je trieda prípravnej hudobnej výchovy, ktorej metodika práce vychádza z prepojenia zážitku a poznatku. Ak dieťa  začne navštevovať hudobný odbor základnej umeleckej školy vo veku (5- 8 rokov), stáva sa žiakom prípravnej hudobnej výchovy, ktorá  umožňuje žiakovi už v rannom veku spoznávať svet hudby cez emócie a zážitok. Približuje k prvým notám, k rytmických hodnotám, učí ho vnímať rytmus, výšku a farbu tónu i dynamické zmeny v hudbe,  a tak  mu pomáha pripraviť sa na hru na nástroji. Žiaci prípravného štúdia  navštevujú základnú umeleckú školu dvakrát týždenne.

Po úspešnom absolvovaní prípravného ročníka sa výučba žiaka presúva o zvolený hudobný nástroj, kde sa stáva žiakom hudobnej náuky, ktorú navštevuje už len raz týždenne. Žiaci vo vyšších ročníkoch získavajú ďalšie potrebné a hlbšie vedomosti z oblasti hudobnej teórie: notový systém, stupnice, akordy, posuvky, rytmické hodnoty, intonácia a sluchová analýza, hudobná percepcia, spev, hudobno – náukové pojmy, výrazové pojmy, orientáciu v hudobných formách, žánroch a slohoch; základné a stručné vedomosti z dejín hudby a pod.

Hlavným cieľom tohto predmetu je poskytnúť žiakom základné teoretické poznatky a vedomosti, ktoré individuálne uplatňujú na hodinách hlavného nástroja a sólového spevu.

Pedagógovia realizujú raz štvrťročne vedomostný test pre všetkých žiakov HN.