• Koľko by ste mali cvičiť na nástroji?

          Otázka, ktorú sa väčšina začiatočníkov pýta svojho učiteľa, je: „Koľko by som mal cvičiť na svojom nástroj?“ Cvičenie nástroja doma je najdôležitejšou súčasťou osvojovania si nových zručností, a preto je životne dôležité rozvíjať návyky správneho cvičenia od samého začiatku. Cvičenie sa môže stať príjemným procesom, ak pocítite pokrok a podporíte ho. Jediným spôsobom, ako sa zlepšiť, je robiť to dôsledne a zaradiť to do svojej každodennej rutiny. Inými slovami - prax by sa mala vykonávať každý deň v rovnakom čase.

           

          Koľko by som mal cvičiť svoj nástroj?

          Ak ste vo svojom nástroji nováčikom, začnite cvičiť 20 minút denne, 5-6 krát týždenne. Ak ste mierne pokročilí, trénujte 30-40 minút denne. A ak ste viac pokročilý, trénujte viac ako 60 minút denne. Bez ohľadu na to, aká je vaša úroveň, dôsledné cvičenie je veľmi dôležité. Je lepšie hrať 15 minút denne ako hodinu jeden deň a po zvyšok týždňa nič.

           

          Cvičenie možno rozdeliť do niekoľkých sedení. Ak máte ráno 10 minút, začnite s desiatimi minútami a zvyšok urobte na konci dňa. Je dôležité, aby ste neboli príliš unavení a dokázali venovať pozornosť cvičeniu. Urobte si prestávku, ak sa vaša myseľ začne túlať a neviete sa sústrediť.

           

          Praktické tipy a rady

          V ideálnom prípade by vám váš učiteľ mal poskytnúť cieľ a týždenné úlohy na dosiahnutie tohto cieľa. Naučiť sa hrať na nástroj si vyžaduje opakovanie, ktoré môže byť únavné. Nezabudnite teda vytvoriť minimálne ciele, ktoré vás nepremôžu. A vždy trénujte sekcie, ktoré nedokážete hrať dobre, nie sekcie, ktoré už viete hrať.

           

          Cvičte pomaly. Ak nemôžete zahrať pomaly, nemôžete to zahrať ani v rýchlejšom tempe. Cvičenie pomaly a presne je najdôležitejšie. Hrať v rýchlejšom tempe príde prirodzene. Ak si všimnete, že robíte rovnaké chyby, prestaňte s tým a cvičte pomaly. Necvičte s chybami a zaraďte to ako súčasť do svojho slovníka.

          Je tiež veľmi dôležité vystaviť sa počúvaniu živej hudby, najmä žánru hudby, ktorý sa vám páči. Zážitok z počúvania vytvára spojenie medzi cvičením a motiváciou.

          Pamätajte, že učenie sa hry na nástroj je podobné učeniu sa nového jazyka. Vyžaduje si vytrvalosť a opakovanie, ale odmena je veľká.

           

          Pokiaľ ide o precvičovanie vášho nástroja, je ťažké presne určiť presný čas, ktorý by ste mali venovať dosiahnutiu svojho najvyššieho hudobného cieľa. Hodina? Dve hodiny? Závisí to od toho, čo chcete dosiahnuť!

          Mnohokrát máme ako hudobníci podvedomé ciele. Môžeme predpokladať, že po štyroch rokoch hry na klavíri budeme virtuózni. Alebo si možno myslíme, že keď budeme hrať iba rok, konečne si budeme môcť zahrať svoju obľúbenú skladbu. Či tak alebo onak, prvým krokom pri zostavovaní vášho tréningového času je stanovenie konečného cieľa.

          Akým hudobníkom chceš byť?

          Teraz sa pozrime na niekoľko rôznych časových rámcov a na to, ako ovplyvnia vaše schopnosti z dlhodobého hľadiska.

          1 – 2 hodiny / týždeň (10 – 20 minút / deň)

          Je viac než pravdepodobné, že ak cvičíte 1 - 2 hodiny týždenne, pravdepodobne necvičíte každý deň . Koniec koncov, čo môžete dosiahnuť za 10 - 20 minút? Pretože je neuveriteľne ťažké dosiahnuť pokrok s 1 - 2 hodinami týždenne, tento časový rámec dáva hudobníkom pravdepodobnosť, že zanechajú po čase svoj nástroj. Nedostatok rastu vedie k tomu, že sa hudobníci cítia, akoby neboli talentovaní alebo boli neschopní, aj keď je realita taká, že potrebujú zvýšiť čas na cvičenie!

          3 – 4 hodiny / týždeň (20 - 40 minút / deň)

          Každodenné cvičenie je nevyhnutné , pokiaľ ide o cvičenie hudby. Vďaka rutine a opakovaniu sa vaše postupy z dlhodobého hľadiska udržia . Mnoho začínajúcich študentov alebo mladých hudobníkov začne s 30 minútami denne, pretože to nie je obrovský záväzok. Po poriadnej rozcvičke však už nezostáva veľa času na dosiahnutie významných úspechov.

          Rozcvička zabráni vážnemu zraneniu, zvýši silu a zlepší celkovú zručnosť a plynulosť.

          Vaša rozcvička pravdepodobne zaberie polovicu času na cvičenie, ak nie viac. Potom sa budete náhliť, aby ste sa dostali cez svoje skladby, vložili ste si informácie do svojej krátkodobej pamäte a nedovolili, aby sa niečo udržalo. Tieto krátke cvičenia vám neskôr skutočne ublížia, pretože musíte neustále cvičiť tie isté časti.

          7 hodín / týždeň (1 hodina / deň)

          Zmierte sa s tým, že veľa hudobníkov vedie hektický život a je ťažké nastaviť cvičenie na každý deň. Ak ste to vy, odporúčame vám vyskúšať si aspoň jednu hodinu tréningu denne. Toto je minimálne množstvo času, ktoré musíte stráviť, aby ste mohli vidieť zmenu svojich schopností v priebehu času. Za 10 - 15 minút sa budete môcť poriadne rozcvičiť a popasovať sa s niekoľkými hudobnými skladbami. Ale práve tu je dôležité mať cieľ .

          Ak cvičíte hodinu denne, môžete s istotou povedať, že si hudbu ceníte a chápete dôležitosť cvičenia. A hoci vám hodina denne prinesie pokrok, nemusí to byť nevyhnutne rýchle . Čím dlhšie budete cvičiť každý deň, tým skôr uvidíte, ako sa vaše schopnosti rozvíjajú. Kratšie tréningy budú mať za následok viac fyzických dní, kým dosiahnete svoj konečný cieľ.

          10 – 15 hodín / týždeň (1,5 – 2 hodiny / deň) – ODPORÚČAME

          Odporúčame vám venovať sa cvičeniu 1,5 - 2 hodiny denne, pretože je to obrovské množstvo času na dôkladnú rozcvičku a dosiahnutie skutočných úspechov v  každom cvičení. Toto sú cvičenia, od ktorých odchádzate a už sa cítite lepšie, ako keď ste vošli. Uvidíte, ako budete napredovať a vyvíjať sa veľmi stabilným tempom v priebehu času. Za 1,5 - 2 hodiny by ste mali byť schopní venovať viacerým skladbám dostatok času, v závislosti od toho, koľko skladieb momentálne študujete. Toto časové obdobie je tiež ideálne na vytvorenie uvoľneného prostredia .

          Cvičenie môže byť pre hudobníkov mnohokrát náročné, najmä ak máte súkromného učiteľa. Je ľahké zamerať sa na všetko, čo musíte urobiť, a na to, ako málo času na to musíte mať. 1,5 - 2 hodinové tréningy vám umožnia relaxovať a stráviť čas, ktorý potrebujete, na rozcvičkách a hudobných skladbách. Nakoniec toto uvoľnené myslenie vytvorí väčšie sústredenie a prehľad materiálu pred vami a z dlhodobého hľadiska bude oveľa účinnejšie.

          20 – 30 hodín / týždeň (3-4 hodiny / deň)

          Teraz smerujeme na virtuózne územie! 3-4 hodiny denne sú dosť významné a zvyčajne ich praktizujú hudobníci, ktorí to myslia vážne stať sa virtuóznymi hráčmi alebo živiť sa svojím remeslom. V tomto okamihu budete prinášať obete pre svoj nástroj, takže opäť je potrebné mať cieľ . Na tom, že nechcete byť virtuóznym hudobníkom, nie je absolútne nič zlé. Pre mnohých je hudba koníčkom alebo niečím vedľajším, a preto by ste sa nemali byť odradení, ak nemôžete 4 hodiny denne venovať cvičeniu.

          Ak však ste vo vlaku do virtuozného mesta, toto je vaše východiskové miesto. Aj keď môžete vyhradiť celé 3 - 4 hodiny na jedno sedenie, toto množstvo času sa dá rozdeliť aj na niekoľko sedení denne. Napríklad by ste si chceli precvičiť jednu skladbu ráno a inú skladbu popoludní. Nezabúdajte, že ak medzi cvičením sú hodiny, budete sa musieť znova rozcvičiť, aby ste si zaistili zdravé precvičenie.

          30 a viac hodín / týždeň (5 a viac hodín / deň)

          Ak cvičíte viac ako 5 hodín denne, môžeme predpokladať, že ste budúci Bach alebo Beethoven! Toto množstvo času je určené pre špičkových hudobníkov, ktorí chcú zanechať po sebe absolútne dedičstvo . Medzi príklady týchto druhov hudobníkov patrí svetoznámy klavirista Lang Lang , ktorý cvičil 4 - 6 hodín denne od veku piatich rokov a zakladateľ hudby, Franz Liszt , ktorý cvičil 8-14 hodín denne . Aj keď sa to väčšine zdá byť šialené, existuje niekoľko vyvolených, ktorí si vybrali tento život, a sme im za to vďační!


          Chceli by sme vám poskytnúť konkrétny graf, ktorý by zhrnul článok.

          KOĽKO BY STE MALI CVIČIŤ?
          1  - 2
          HOD/TÝŽDEŇ
          10 - 20
          MINÚT/DEŇ
          Pravdepodobne vás hudba
          nebude dlho baviť.
          3 - 4
           HOD/TÝŽDEŇ
          20 - 40
          MINÚT/DEŇ
          Začiatok pre mladých
          alebo nových hudobníkov.
          Po poriadnej rozcvičke však neostáva veľa času na to, aby sa niečo ďalšie nacvičilo.
          7
           HOD/TÝŽDEŇ
          1
          HOD/DENNE
          Minimálny čas, ktorý musíte stráviť,
           aby ste mohli vidieť zmenu svojich schopností v priebehu blízkeho času.
          10 - 15
          HOD/TÝŽDEŇ
          1,5 - 2
          HOD/DENNE
          ODPORÚČANÉ.
          Je to dostatok času na dôkladnú rozcvičku a dosiahnutie skutočných úspechov v každom cvičení.
          20 - 30
          HOD/TÝŽDEŇ
          3 - 4
          HOD/DENNE
          Pre hudobníkov, ktorí sa chcú stať
          virtuóznymi hráčmi alebo živiť sa svojim umením
          30 a viac
          HOD/TÝŽDEŇ
          5 a viac
          HOD/DENNE
          Pre špičkových hudobníkov, ktorí chcú zanechať po sebe odkaz.
          Patria sem skladatelia napríklad Mozart, Beethoven...
               

          Bez ohľadu na to, ako dlho sa rozhodnete trénovať, drž sa tohto kľúča! Ako sme už spomínali, vstup do rutiny umožní, aby sa informácie, ktoré prijímate, udržali a mali časom vplyv. Spôsoby, ako si predĺžiť čas na precvičenie, nájdete v našom článku “ Maximalizujte svoj čas na tréning s týmito 10 tipmi. ” A nezabudnite si pozrieť “ Zlepšite svoj hlas pomocou týchto hlasových rozcvičiek a dychových cvičení ” a “ 5 rozohrávok klavíra, ktoré vám pomôžu stať sa lepším klaviristom ” aby ste sa dozvedeli viac o dôležitosti rozcvičky!

          Zásady pri cvičení

          ZÁSADA Č.1:
          AK CHCEME DOSAHOVAT VÝSLEDKY, TRÉNUJEME DENNE!!!
          Rovnako ako pri iných činnostriach, v ktorých chceme dosiahnuť dobré výsledky - najúčinnejšie je trénovať denne. Trénovať každý druhý deň je ešte prijateľné, ale trénovanie menej než raz za tri dni už neprináša žiadne napredovanie a veľakrát nestačí ani na udržanie toho, čo sme cvičili a odradí nás to od nášho cieľa pretože nevidíme žiadne pokroky.

          ZÁSADA Č.2:
          NAJPRV CVIČÍME POMALY. TO, ČO SA NAUČÍME HRAŤ POMALY, TO CVIČENÍM (OPAKOVANÍM) DOKÁŽEME ZRÝCHLIŤ.
          Uvedomuješ si, že pri trénovaní potrebujeme jednu vec (napr. akord, rytmus, techniku...) stále a stále dookola opakovať a zároveň zlepšovať a zlepšovať? A opakujeme to dovtedy, kým nám to nepôjde automaticky... ÁNO - potrebujeme trénovať bez chýb - aby sme to "do seba" nahrali bez chýb a potom dokázali bez chýb zopakovať! No a čím hráme pomalšie,
          tým máme viac času na premýšľanie a vykonanie každého pohybu = budeme robiť menej chýb = naša hra bude "čistejšia".
          A ako je napísané na začiatku - "To, čo sa naučíme hrať pomaly, to cvičením (opakovaním) dokážeme zrýchliť" Takže: NEPLAŠÍM SA!

          ZÁSADA Č.3:
          HRÁM NA VÝSLEDOK!
          Nie je dôležité ako dlho som cvičil, ale ČO SOM POČAS JEDNÉHO TRÉNINGU NACVIČIL! Dôležitý je výsledok!
          Väčšinou sa ma pýtajú: "Ako to hráš?", ale ešte nikdy sa nepýtali: "Ako dlho si to cvičil?"
          Pamätaj:
          HRÁM NA VÝSLEDOK = NEJDE O ČAS TRÉNOVANIA, ALE O TO, ČO NATRÉNUJEME!

          ZÁSADA Č. 4:
          CVIČÍME PO MALÝCH KÚSKOCH - ROVNAKO AKO KEĎ SME SA UČILI BÁSEŇ:
          najprv to bol 1 riadok, potom celá veta, potom celá sloha ... Rovnako aj hru na gitare trénujeme po malých kúskoch.
          Najprv si môžeme prehrať iba rytmus skladby na prázdnej strune.
          Potom nacvičím = najprv jeden takt, potom dva takty, štyri takty, osem taktov... Alebo si môžem rozdeliť najprv pravú ruku, potom ľavú ruku, a potom spolu. Ak je viachlasná skladba najprv spodný hlas, potom vrchný hlas a potom spolu...

          ZÁSADA Č. 5:
          CVIČÍME NA JEDNOTKU S HVIEZDIČKOU (1*)!
          Nikde inde sa ti nebude hrať tak dobre ako v izbe, v ktorej cvičíš. Všade bude nejaké vyrušovanie, tréma, pocit zodpovednosti a všeličo nožné, čo nám sťažuje samotnú hru.
          Aby sme v takýchto situáciách dokázali zahrať to, čo chceme, musíme byť pripravení na 1*!