• Charakteristika odboru

• Absolvent literárno-dramatického odboru získava praktický i teoretický prehľad o dramatickom (najmä divadelnom) a slovesnom (predovšetkým vlastná literárna tvorba) umení.

Hodiny LDO pomáhajú rozvíjať pohybové (ovládajú svoju mimiku, gestiku i posturiku), interpretačné i recitačné schopnosti žiakov, základy hereckej techniky a v neposlednom rade aj ich tvorivosť. Počas štúdia sa žiaci majú možnosť dostať k umeniu z „rôznych perspektív“ – vyskúšajú si nielen to, aké je to byť hercom, moderátorom, ale aj to, čo by mal vedieť režisér, scenárista i dramaturg, pracujú v súbore i individuálne. Získavajú vedomosti z divadelnej teórie, teórie literatúry, umeleckého prednesu. Učia sa byť kritickými divákmi, prijímateľmi umenia i čitateľmi svojich textov, poznajú silu písaného aj hovoreného slova.

V rámci štúdia literárno-dramatického odboru v ZUŠ Jána Melkoviča kladieme dôraz na rozvoj literárnej tvorivosti prostredníctvom vlastnej literárnej tvorby. Naši žiaci získali desiatky ocenení na medzinárodných a celoslovenských literárnych súťažiach. Svoju tvorbu publikovali v zborníkoch z literárnych súťaží, v literárnych časopisoch i v rozhlase. Ich pásma poézie znejú v obradnej sieni MsÚ pri rôznych príležitostiach. Dve naše absolventky  vydali vlastné zbierky poézie (Silvia Dlugolinská – Mirizmá Kirkov, Marika Smoroňová – Asi zo mňa nikdy nebude sexbomba).

Už desať rokov škola participuje na tvorbe a realizácii úspešných muzikálov Petra Karpinského na hrade Ľubovňa počas leta. Možnosť vyskúšať si svoje herecké, spevácke, tanečné či skladateľské schopnosti dostalo množstvo žiakov, z ktorých niektorí zostávajú súčasťou divadelného kolektívu, aj keď už dávno absolvovali štúdium na ZUŠ.

Marika Smreková je absolventkou réžie na brnianskej DAMU. V Starej Ľubovni založila medzinárodný divadelný a filmový festival UM, UM, ktorého 5. ročník sa uskutočnil v septembri 2016. V hrách, ktoré režíruje, dostávajú priestor aj žiaci a bsolventi ZUŠ.

Výborné výsledky dosahujú žiaci školy aj v umeleckom prednese. Víťazstvo okúsili v národných kolách súťaží: Hviezdoslavov Kubín, Našej Vansovej Lomnička, Kováčova Bystrica, Šaliansky Maťko, Slovo bolo u Boha a inde.

Pravidelne vystupujú s vlastnými divadlami na rôznych podujatiach v rámci mesta a regiónu, na výchovných koncertoch pre školy. Moderujú kultúrne programy, účinkujú v Zbore pre občianske záležitosti Človek človeku.

Prostredníctvom svojej činnosti majú žiaci možnosť stretávať sa s inými mladými ľuďmi na literárnych a recitačných súťažiach či divadelných prehliadkach, môžu si tak vymieňať svoje skúsenosti, porovnať sa s nimi.

Absolvovanie literárno-dramatického odboru pomáha žiakom pri štúdiu na umeleckých školách či pri štúdiu humanitných odborov.